fbpx

מטאוורס

מטאוורס

דמיינו שאתם משחקים מטקות מול אלוף העולם, או מדוושים על אופני הכושר שלכם בין כוכבי הלכת, 13 דקות משבתאי ותנוחו, רק כדי לשכב על חוף טרופי, אל מול השמש הקופחת.

תארו לכם דמות וירטואלית, אווטאר, שממש דומה לכם יושבת בסלון ופתאום קופצת בועה לאוויר שבתוכה כתוב "הביטו בחלון", עד כה די שגרתי. ברגע שהסטתם את הווילון אתם מרגישים רוח פרצים ומגלים שלחלון מחוברת מגלשה ארוכה למטה, והנוף הוא כזה שאף פעם לא ראיתם בעבר. אתם צוללים פנימה ומגלים עולם חדש ומלא בחוויות שמערפלות את החושים, רובן מוחשיות עד כדי בלבול. כמה דקות אחרי אתם פוקחים עיניים או מורידים את משקפי הVR ואתם בכלל בתחנה ממתינים לרכבת של השעה 17:00.

אלה רק הקצה של החוויות שיכול להעניק לכם "מטאוורס" (Metaverse), האינטרנט בתלת-ממד, שאנחנו המשתמשים לא צופים או מעיינים בו, אלא נמצאים ממש בתוכו. זה היקום החליפי שהעתיד מבטיח שאוטוטו מגיע ומחליף גם את האינטרנט וגם את החיים האמיתיים.

או לפחות את חלקם.

המונח מטאוורס (metaverse) בנוי מצד המילים "מטא" ו"יוניברס" ונטבע לראשונה ברומן המדע הבדיוני "Snow Crash" מאת ניל סטיבנסון.
המונח מטאוורס (metaverse) בנוי מצד המילים "מטא" ו"יוניברס" ונטבע לראשונה ברומן המדע הבדיוני "Snow Crash" מאת ניל סטיבנסון.

כשפייסבוק שינתה את שמה למטא ומשקיעה מאות מיליונים בפיתוח היקום הוירטואלי הזה, ברור שזה הופך לנושא שיחה רותח. אבל מטאוורס, היא סביבה וירטואלית הבנויה מכמה מרחבים תלת מימדיים משותפים שמתגבשים לכדי יקום וירטואלי כולל. המונח מטאוורס (metaverse) בנוי מצד המילים "מטא" ו"יוניברס" ונטבע לראשונה ברומן המדע הבדיוני "Snow Crash" מאת ניל סטיבנסון.

סקנד לייף, גוגל לייב, אוקולוס ועוד – היו כבר לא מעט ניסיונות להכניס אותנו לעולמות וירטואליים באמצעות מסך, כך שנשקיע המון זמן וכסף בנוכחות שם, תוך התעלמות מסוימת מהמציאות הפיזית והשקעה בעולמות מדומים שבצד חשבון הבנק שלהם יושבות חברות טכנולוגיות חובקות עולם.

מספר רב של ספרי מדע בדיוני, סדרות טלוויזיה וסרטים מתרחשים במטאוורסים – עולמות דיגיטליים. וגם לגיימינג, משחקים מרובי משתתפים מקוונים יש עולמות אינטראקטיביים ואווטרים כבר לא מעט זמן. הם לא בדיוק המטאוורס, אבל רעיונות משותפים. בשנים האחרונות פורטנייט (Fortnite) הרחיבה את המשחק, אירחה קונצרטים, אירועי מותג ועוד סנסציות בתוך העולם הווירטואלי שלה. זה הרשים רבים באפשרויות הקיימות בתחום והצית את המרדף אחרי החזון.

מרבית המומחים מסכימים שהמטאוורס ממתין לתשתית המתאימה. והיא לא קשורה בקסדות כמו אוקולוס ולא משקפי מציאות מדומה או רבודה. את הרגע בו המטאברס יהפוך למציאות הם מאתרים ברגע שתהיה חומרה שאפשר לבני אדם לעבור אליו בקלות ובתחושה מלאה וממשית יותר מהאמצעים של היום. יש המהמרים שעדשות מגע חכמות יוכלו להיות הפתרון, אבל נסיון העבר מצביע על כך שנבואות מוקדמות לגבי "הטכנולוגיה שתשנה את הכל" כמעט תמיד הכזיבו.

את הרגע בו המטאברס יהפוך למציאות הם מאתרים ברגע שתהיה חומרה שאפשר לבני אדם לעבור אליו בקלות ובתחושה מלאה וממשית יותר מהאמצעים של היום.
את הרגע בו המטאברס יהפוך למציאות הם מאתרים ברגע שתהיה חומרה שאפשר לבני אדם לעבור אליו בקלות ובתחושה מלאה וממשית יותר מהאמצעים של היום.

אבל חוץ מחומרה משודרגת, טכנולוגיות של מציאות מורחבת, אוקיינוס של אלגוריתמים לבינה מלאכותית ולמידה עמוקה, קריפטו ותקשורת יעילה של אדם-מחשב, חזון המטאברס מעמיד גם לא מעט בעיות ודילמות חברתיות לא פשוטות, הקשורות בתחרות של יקום המטא מול ה"חיים עצמם". הבה נשאל למשל, האם נרצה שרבים מאיתנו ינהלו חיים שלמים מבלי לצאת מהבית? או מי יהיו במטאוורס? האם אלה שוב יהיו אנשי המערב, הטכנולוגים והמסודרים של העולם? ואילו אתגרים חדשים יוולדו ממנו?

אנחנו מתקרבים לזה בצעדי ענק, אבל אנחנו עדיין לא שם. התשתית לא באמת קיימת לשימוש המוני ומאסיבי, האביזרים מסורבלים ויקרים למשתמשי הקצה, והחזון הוא אוסף של רעיונות וחלומות של בעלי דמיון רחב וממון. עם זאת, מדובר באנשים וחברות שידעו להפוך חלומות למציאות אז אנחנו מניחים שזה רק עניין של זמן. ואנחנו רוצים להיות שם. וגם אתם.

פוסטים אחרונים

צריכים שירותי פרסום?

מלאו את הפרטים שלכם ונדאג שמומחה בתחום יצור איתכם קשר
עלינו

מביאים לכם את כל המידע החם והרלוונטי שאתם צריכים בשביל שתצליחו בדיגיטל. ידע זה כוח, ובייחוד כשמממשים אותו. תקראו, תלמדו ותעשו כך העסק שלכם יצמח ויפרח.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

מבטיחים לא לשלוח לכם דברים מיותרים!